Jaunieji Šv. Jokūbo kelio ambasadoriai Alytuje

Kol einame per pasaulį – esame piligrimai. Klumpantys, klystantys ir pasiklystantys.

Tačiau turime Gerąją Naujieną, kuri yra kiekvieno keliaujančiojo kompasas.

Ji niekuomet neleis atsidurti už dieviškojo gailestingumo ribų.

Kol keliaujame…”

(autorius nežinomas)

 

„Pirmosios piligriminės kelionės žingsnius žengiau, tiksliai nežinodama, ką iš jos parsinešiu. Kad ir koks nelengvas buvo pirmasis žygis, aš žinojau, kad negaliu pasiduoti. Tikėjimas vedė Švento Jokūbo piligrimų keliu ir skatino juo eiti. Kiekvienoje kelionėje – o jų buvo ne viena – mačiau daug naujų veidų, bet tuo pačiu ir daug jau žinomų. Įdomu tai, kad nė vienas prisiminimas nėra susijęs su nuovargiu. Pasisėmiau tik gerą saują šypsenų, ryžto, tikėjimo Dievu ir savimi. Nes žmogus gali viską, tereikia tikėti. Kiekvienam žmogui linkiu surasti sielos ramybę, kuri padės eiti gyvenimo keliu”.

Taip piligrimų žygius Šv. Jokūbo kelio atšaka, vingiuojančia per Alytaus rajoną, prisimena Panemunės progimnazijos mokinė Miglė Jakaitė. Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetės dalyviai ne tik dviračiais ar pėsčiomis įveikia po kelias dešimtis kilometrų Lietuvos keliais, bet ir specialiu Šv. Jokūbo kelio – Camino de Santiago – ženklu, pripažintu ir naudojamu visoje Europoje, paženklina Šv. Jokūbo kelius, juose esančias lankytinas vietas, nakvynės namus, motelius, maitinimo punktus, bendrauja su vietos bendruomenėmis.  Piligrimų gausa ypač išsiskiria Alytaus miesto ir rajono Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetės: jų piligrimų žygiuose beveik visada dalyvauja per 100 piligrimų. Šiose jaunųjų ambasadorių estafetėse ypač aktyvios yra Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, Šaltinių ir Panemunės progimnazijos bei Alytaus rajono Pivašiūnų, Butrimonių ir Miroslavo gimnazijos, jų mokytojai ir moksleiviai.

Jaunųjų ambasadorių estafetės organizuojamos, parenkant išskirtinius Šv. Jokūbo piligrimų kelio Kauno ir Vilniaus atšakų maršrutus. Tai Alytus – Punia, kurioje yra Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia, piliakalnis, daug kultūros paveldo objektų, arba Alytus – Pivašiūnai, kurie įsikūrę vaizdingoje kalvotoje vietovėje, šalia Pivašiūnų – Gineitiškių miško ir Ilgio ežero. Pivašiūnai seniai garsėja ne tik nuostabia gamta, bet pirmiausia šventove ir joje esančiu maloningu Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslu. Dar vienas maršrutas, kuriuo eina jaunieji piligrimai, yra Alytus – Merkinė, garsėjanti ne tik savo gamtos grožiu, bet ir istorija. Dar IX tūkst. prieš Kristų Nemuno, Merkio, Stangės ir Straujos upių santakoje įsikūrė bene pirmieji Lietuvos gyventojai. Istorikai romantikai teigia, kad Merkinę įkūrė vikingai.

Karantino situacija šalyje ir pasaulyje laikinai sustabdė šios gražios iniciatyvos veiklas, bet tik laikinai, nes Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetė, siekianti padėti jaunimui atrasti Švento Jokūbo kelius savo savivaldybėje, bus tęsiama artimiausiu metu.

Šv. Jokūbo piligrimų kelias Alytaus rajone

Per Alytaus rajoną driekiasi du Šv. Jokūbo piligrimų keliai – Kauno ir Vilniaus, kurie yra ne tik pripažinti tarptautiniu lygiu, bet ir sertifikuoti. Suprojektuoti, paženklinti ir aprašyti šių kelių maršrutai Alytaus rajone – tai Prienai – Punia, Punia – Alytus, Pivašiūnai – Alytus, Alytus – Miroslavas, Alytus – Merkinė.

Maršrutų identifikavimo ir žymėjimo darbus atlikti Šv. Jokūbo kelio draugų ir Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijoms padėjo Alytaus miesto ir rajono Turizmo informacijos centras, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys, Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos valdybos narys Povilas Labukas bei alytiškės moksleivės Vilija Kazlauskaitė, Greta Radzevičiūtė, Aidrė Danilevičiūtė, Greta Bozytė ir Laura Matulevičiūtė.

Piligrimų žygiai Šv. Jokūbo piligrimų kelio tinklo atšakomis Lietuvoje vyksta nuo 2013 metų. Ypač populiari yra jaunimo akcija, Šv. Jokūbo kelio ambasadorių estafetė, kurios globėja yra Kovo 11-sios Akto signatarė dr. Laima Andrikienė. Šios jaunimo akcijos tikslas – populiarinti Šv. Jokūbo kelius Lietuvoje, skatinti piligrimystę mūsų valstybės viduje, atrasti Šv. Jokūbo kelius savoje ir kaimyninėse savivaldybėse, aplankyti pasirinktame maršrute esančias šventoves, susipažinti su turtingu istorijos, kultūros, gamtos, architektūros, bažnytinio meno paveldu, kurį esame išsaugoję Lietuvoje. Šv. Jokūbo kelio jaunuoju ambasadoriumi gali tapti kiekvienas jaunas žmogus, dalyvaujantis šioje akcijoje ir įveikęs bent vieną estafetės etapą.

Piligrimų tikslas – Šv. apaštalo Jokūbo katedra Ispanijoje

Šv. Jokūbo kelias (isp. Camino de Santiago) – katalikų piligrimų kelias į Šv. Apaštalo Jokūbo katedrą Ispanijoje kurioje, tikima, yra palaidotas apaštalas Jokūbas. Šis kelias žinomas nuo viduramžių, jam jau daugiau nei 1000 metų.

Kai 1987-aisiais Europos Taryba (angl. Council of Europe) paskelbė Santiago de Compostela deklaraciją, pasauliui dar kartą buvo paskleista žinia, kad Europa nėra vien politinis ir ekonominis projektas. Europos bendrabūvis grįstas vertybėmis, jos bendrystė remiasi į krikščioniškąsias Europos šaknis.

Piligrimystė – nelengva veikla. Leistis į kelią pėsčiomis ar dviračiu, kaitinant 30 laipsnių karščiui ar merkiant lietui, sustojant trumpo poilsio, maldai ar susikaupimui kelyje esančiose šventovėse, lankyti kultūros paveldo, kitus lankytinus gamtos, istorijos objektus šiais visuotinio skubėjimo laikais yra tikra prabanga. Tai gali sau leisti tik ištvermingi, drąsūs, atkaklūs žmonės. Piligrimų keliai, piligrimystė – tai ir Dievo, gyvenimo prasmės ieškojimas, noras pažinti pasaulį ir žmones, geriau suprasti savo ir svetimus kraštus, juose gyvenančius žmones.

Visame pasaulyje pastaruoju metu pastebimas piligrimystės atgimimas. Pavargę nuo kasdienio bėgimo siekiant karjeros ar pelno, nusivylę, praradę, išduoti, norintys suvokti savo klaidų ir praradimų šaknis, ar tiesiog mąstantys, norintys pažinti, suprasti – jie visi yra piligrimai. Žmogui reikia ramybės, jis nori pabūti tyloje pats su savimi, lazda pasiremdamas keliu eidamas apmąstyti savo gyvenimą ir ateitį…

Iki pasimatymo Šv. Jokūbo piligrimų kelio jaunųjų ambasadorių estafetėse.

 

Birutė Nenortaitė

Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos viceprezidentė