Viešoji konsultacija apie religinį turizmą Lietuvoje

Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje sausio 9 dieną įvyko Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje” ir „Kurk Lietuvai” surengta viešoji konsultacija „Dėl Lietuvos religinio turizmo produkto kūrimo“. Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijai joje atstovavo prezidentė Rima Blikertienė ir viceprezidentė Birutė Nenortaitė, Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijai – Laima Andrikienė. Konsultacijoje aktyviai dalyvavo ir Šv. Jokūbo savivaldybių asociacijai priklausančių savivaldybių – Vilniaus, Šiaulių, Raseinių – TIC-ų vadovai ar atstovai.

Viešosios konsultacijos organizatorių atlikto tyrimo (V. Vaitiekūnas, I. Zamaraitė, I. Urbšytė) rezultatai, pristatyti renginio dalyviams, buvo labai iškalbingi: 

– 14 Europos šalių, šalia kitų populiarių turizmo produktų, kviečia užsienio turistus atrasti jų šalį ir per religiją – tiek Europos valstybių savo oficialiose nacionalinėse turizmo svetainėse yra išskyrę religinį turizmą.

– Pusė šių šalių kviečia turistus atrasti jų piligrimystės kelius ir centrus (pvz., Šv. Jokūbo kelias Ispanijoje ar Medjugorje Bosnijoje-Hercegovinoje). Kita dalis valstybių reklamuoja savo religines vietoves ir pastatus (pvz., bažnyčias ir vienuolynus) per kultūrinę–paveldo prizmę.

Lenkijos pavyzdys

Detaliau, kaip gerieji pavyzdžiai, buvo analizuojamos 3 Europos valstybės, tarp jų – ir mūsų kaimynė Lenkija. Sužinojome, kad 5-7 milijonai lenkų kasmet vyksta į piligrimines keliones savo šalyje ir užsienyje. Tai daugiau nei 15 proc. šalies gyventojų, jie sudaro 5 proc. visų pasaulio piligrimų bei net 20 proc. visų Europos piligrimų.

Pasak pranešėjų, „skirtingais duomenimis Lenkija iš viso turi 500-800 šventų vietų – 98 proc. jų priklauso Romos Katalikų bažnyčiai. Į Lenkijos valstybę kasmet atvyksta 1,5 mln. turistų, kurie šalyje lankosi būtent religiniais tikslais. Itin svarbus ir Jono Pauliaus II kultas Lenkijoje – vietos, kuriose augo ir lankėsi Karolis Voityla, yra gausiai lankomos piligrimų ir religinių turistų iš viso pasaulio. Be abejo, tokių įspūdingų skaičių Lenkija neturėtų be puikiai išvystos turizmo infrastruktūros aplink religinio turizmo traukos objektus”.

Įdomu ir tai, kad Lenkija identifikuoja turistus pagal jų kelionės tikslus ir atskirai fiksuoja religinių turistų srautą, analizuoja jį ir tuo remiantis tobulina ir jiems siūlomus maršrutus, ir infrastruktūrą.

Ispanijos pavyzdys

Ispanija – dar vienas gerosios praktikos pavyzdys, kuris buvo pristatytas konsultacijos dalyviams. Turizmas Ispanijoje yra trečiasis svarbiausias indėlis į šalies ekonominį gyvenimą po pramonės ir verslo bei bankų sektorių: jis sudaro apie 10-11 proc. BVP. Kas dvejus metus pristatomame kelionių ir turizmo konkurencingumo indekse, kurį skelbia Pasaulio ekonomikos forumas, 2019 m. Ispanija užėmė pirmąją vietą tarp 140 valstybių, Ispanija pirmavo pasaulyje ir 2017 bei 2015 metais. Viešojoje konsultacijoje pristatyto tyrimo autoriai sako, kad  „Ispanijos šiaurės vakaruose esantis Santiago de Compostela miestas yra pagrindinis religinio turizmo traukos centras Ispanijoje ir žymi šventojo Jokūbo (angl. The Way of Saint James) kelio pabaigą. Tiek oficiali Ispanijos turizmo svetainė, tiek apklausoje dalyvavę respondentai išskiria būtent unikalųjį Šv. Jokūbo kelią, kuris Ispanijoje žinomas kaip geriausiai turistų srautui parengtas produktas, o apsilankymas Santiago miesto senamiestyje, kuriam suteiktas UNESCO pasaulio paveldo statusas, ir Šv. Jokūbo kelias yra nepakartojami potyriai. 2018 metais Santiago de Compostela piligrimų ofise užregistruoti 327 378 piligrimai”.

Išvados

  1. Ar Lietuvoje esame suvokę religinio turizmo prasmę ir vertę mūsų valstybei, savivaldybėms, gyventojams – ne.
  2. Ar Lietuva išnaudoja turimas galimybes religiniam turizmui plėtoti – ne.
  3. Ar naudinga tokia viešoji konsultacija šioje srityje dirbantiems savivaldybių atstovams, TIC vadovams – taip.
  4. Ar konsultacija reikalinga, ar ji buvo naudinga abiejų Šv. Jokūbo kelio asociacijų atstovams – taip.

Daugiau išvadų – artimiausių asociacijos narių susirinkimų ir kito formato pasitarimų metu.

Parengė Laima Andrikienė